• آدرس تهران پاسداران بالا تر از برج سفید ، رو به روی بوستان هفتم - مرکز خرید پاسداران طبقه 4 - واحد 38
تلفن تماس :  021-22559705

غده تیرویئد چیست ؟

 گره تيروئيد برجستگي است كه اكثراً از خود تيروئيد منشاء مي‌گيرد و داخل يا روي آن رشد مي‌كند و معمولاً ارتباطي با پركاري يا كم‌كاري تيروئيد ندارد. يعني در اكثر موارد غده تيروئيد مبتلا به گره عملكرد طبيعي دارد. گره‌هاي تيروئيد شايع هستند به طوري كه از هر 15 نفر زن يك نفر و از هر 60 نفر مرد يكي مبتلا به گره تيروئيد مي‌باشد. ولي اغلب مبتلايان نمي‌دانند كه مشكلي در تيروئيدشان وجود دارد, در نتيجه خيلي از موارد گره تيروئيد به صورت اتفاقي توسط پزشك حين معاينه به علت ساير بيماري‌ها كشف مي‌شود. گره ممكن است منفرد بوده يا قسمتي از يك گواتر چند گرهي باشد. گره معمولاً يك مجموعه متشكل از سلول‌هاي تيروئيد است, ولي ممكن است حفره‌اي پر از مايع باشد كه به آن كيست مي‌گويند.

گره‌ها چگونه درمان مي‌شوند؟
گره‌هايي كه به عنوان خوش‌خيم تشخيص داده شده‌اند در فواصل مشخصي (معمولاً هر 6 تا 12 ماه) معاينه و توسط سونوگرافی ارزیابی مي‌شوند. بهتر است سونوگرافی های پیگیری در یک مرکز و توسط یک پزشک واحد صورت گیرد تا امکان مقایسه آن با سونوگرافی های قبلی بهتر میسر شود. در هر مراجعه سونوگرافی قبلی خود را به همراه داشته باشید تا سونوگرافیست برای مقایسه از آن استفاده نماید. به تعدادي از بيماران ممكن است مصرف قرص‌هاي تيروئيد توصيه شود هرچند امروزه این کار کمتر انجام می شود. بايستي دانست كه معاينات دوره‌اي گره توسط پزشك و ارزیابی آن توسط سونوگرافی مهم‌تر از تجويز دارو مي‌باشد.

اكثر گره‌هاي خوش‌خيم طي درمان با لووتيروكسين كوچك نمي‌شوند و با اين روش فقط تعداد اندكي از چنين گره‌هايي محو مي‌شوند. از طرف ديگر درمان با لووتيروكسين ممكن است شانس اين كه گره آنقدر بزرگ شود كه احتياج به عمل جراحي پيدا كند را كاهش دهد، تشخیص اینکه نیاز به تجویز دارو هست یا نه به عهده پزشک می باشد. در صورتي كه طي درمان با لووتيروكسين اندازه گره بزرگتر شود نياز به نمونه‌برداري مجدد خواهد بود. در موارد زير از جراحي استفاده مي‌شود:

رشد گره ادامه يابد و احتمال بدخيمي داده شود.
گره آنقدر بزرگ شود كه علايم فشاري در ناحيه گردن ايجاد نمايد.
ظاهر گره براي بيمار ناراحت كننده باشد و جهت زيبايي اقدام به عمل صورت گيرد.
در مواردي كه نمونه‌برداري از گره, بدخيمي را مطرح نمايد.
بايد توجه داشت كه بيش از سه چهارم گره‌هاي تيروئيد نياز به جراحي ندارند و ارزیابی های دوره‌اي بهترين راه پيگيري آن‌ها است.

 

در صورت بدخيمي گره تيروئيد شانس درمان چقدر است؟
خوشبختانه اكثر بدخيمي‌هاي تيروئيد رشد آهسته‌اي دارند و در صورت درمان در مراحل اوليه به نتايج درماني فوق‌العاده درخشان و چشمگير است، بطوریکه این اکثرافراد طول عمر طبیعی دارند. پس از تشخيص بدخيمي انجام عمل جراحي ضروري است. این کار بایستی توسط یک جراح باتجربه انجام شود. طي عمل معمولاً اكثر نسج تيروئيد برداشته مي‌شود. پس از انجام عمل جراحي بيمار معمولا 1 تا 2 روز در بيمارستان اقامت دارد. اكثر بيماران هيچ مشكلي هنگام صحبت يا بلع پس از جراحي ندارند و درد اندكي را ذكر مي‌كنند. ممكن است 6 هفته الی چند ماه پس از جراحي براي از بين بردن بقاياي بافت تيروئيد تجويز مقادير بالاي يد راديواكتيو لازم باشد كه نياز به بستري شدن در بيمارستان به مدت 3 تا 6 روز است. بيمار بايستي تحت درمان با لووتيروكسين قرار گيرد و طبق نظر پزشك با فواصل معين اسكن تمام بدن با يد راديواكتيو و آزمايش خون انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *