• آدرس تهران پاسداران بالا تر از برج سفید ، رو به روی بوستان هفتم - مرکز خرید پاسداران طبقه 4 - واحد 38
تلفن تماس :  021-22559705

نحوه جراحی تیرویئد

نحوه انجام جراحی تیروئید
در مجاورت غده تیروئید دو ارگان مهم تحت عنوان حنجره و غده پارتیروئید جهت ایجاد حرکت تارهای صوتی و تنظیم کلسیم بدن وجود دارد.

یکی از مهم ترین موارد در جراحی تیروئید حفظ عملکرد این دو ارگان می باشد.

در مواردی که نتیجه آزمایشات و نمونه برداری های انجام شده مشکوک به وجود یک توده بدخیم بوده یا وجود توده بدخیم تایید شود جراحي تيروئيد توصیه می شود.

در جراحي تيروئيد ، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و بخشی از غده یا همه غده برداشته می شود که عموما لوب درگیر همراه با توده یا ضایع داخلی آن برداشته خواهد شد. سپس نمونه برداشته شده جهت تشخیص نهایی و بررسی خوش خیم یا بدخیم بودن بلافاصله به آزمایشگاه فرستاده می شود تا توسط مطالعه ی سریع میکروسکوپی ماهیت بافتی آن تعیین گردد.

عوارض جراحی تيروئيد
جراحي تيروييد عموما عملی بی‌ خطر محسوب می‌شود.

از شایع ترین عوارض جراحي تيروييد پایین بودن سطح کلسیم می باشد و عوارضی از قبیل تب ، تورم ، احساس گزگز در نواحی لب ها و دست ها ، احساس درد شدید در محل زخم ، ترشح در زخم و اختلال تنفسی را ایجاد می نماید که با مصرف مکمل های کلسیم به تجویز متخصص گوش و حلق و بینی قابل درمان است.

جراحي تيروييد به ندرت امکان دارد عوارض دیگری نظیر عفونت ، خونریزی ، اختلال در بلع غذا ، آسیب به حنجره و خشونت صدا و غیره را به دنبال داشته باشد.

دوره نقاهت جراحی تیروئید
دوره نقاهت این نوع عمل جراحی ، طولانی نبوده و بیماران پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

رعایت نکات و مراقبت های بعد از آن ، کمک شایانی به تسریع در روند بهبودی می کند ؛ در قسمت مراقبت های بعد از جراحی تیروئید، در این رابطه به طور مفصل توضیح داده شده است.

مدت زمان جراحی تیروئید
مدت زمان مورد نیاز جهت انجام عمل جراحی تيروئيد ، طولانی نبوده و در افراد بسته به پارامترهای گوناگونی متغیر می باشد ؛ اما به طور میانگین این نوع جراحی ، 2 ساعت به طول می انجامد.

ایا جراحی تیروئید سخت است ؟
عمل تیروئید ، بسته به مشکلات افراد می تواند به صورت سرپایی انجام شده یا اینکه نیاز به بستری داشته باشد ؛ اما در حالت کلی می توان گفت این نوع عمل ، سخت و طاقت فرسا نمی باشد ؛ بنابراین در این باره نگران نباشید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی تیروئید
پزشک به بیماران توصیه می کند در اولین روز دوران نقاهت عمل تیروئید ، به طور کامل استراحت کرده و از انجام هر گونه فعالیتی اجتناب ورزند.

افراد باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

مصرف به موقع و منظم داروهای تجویزی پزشک اهمیت بسیاری دارد ، بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.

رژیم غذایی
در روز های ابتدائی پس از انجام عمل جراحی ، افراد تنها باید مایعات و مواد غذایی نرم را در رژیم غذایی خود قرار دهند ؛ در اکثر مواقع بیماران پس از گذشت 3 روز می توانند رژیم عذایی عادی خود را در پیش بگیرند.

درد پس از جراحی
در دوران نقاهت عمل جراحی تيروئيد ، احتمال احساس درد و سوزش گلو وجود دارد که میزان آن در روزهای ابتدائی بیشتر بوده و رفته رفته کاهش می یابد ؛ پس از اجازه از پزشک معالج ، با مصرف مسکن می توان درد ناشی از این جراحی را تسکین داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *